Výtvarná výchova

Výtvarná výchova ako všeobecnovzdelávací predmet sa výrazne podieľa na rozvoji a utváraní osobnosti človeka a jeho životného štýlu. Esteticko-výchovná koncepcia predmetu sa svojím cieľom a obsahom orientuje na estetickú výchovu vo vzťahu s etickou výchovou ako aj s ďalšími zložkami výchovy.
Cieľom výtvarnej výchovy je výtvarno-estetické osvojenie skutočnosti, prírody, sveta vecí a človeka prostredníctvom výtvarných činností a aktívneho osvojovania výtvarného umenia a mimoumeleckého estetična. Týmito aktivitami sa kultivuje estetické cítenie a tvorivá fantázia, schopnosti výtvarno-esteticky vnímať, prežívať, hodnotiť a výtvarne sa vyjadrovať. Pritom sa uplatní jednota emocionálnej, intelektuálnej a vôľovej stránky osobnosti žiaka, ale aj jej intuitívna činnosť.
Vo výtvarných činnostiach, ako aj pri aktívnom vnímaní výtvarného umenia a mimoumeleckého estetična, ktoré žiaka výtvarno-esteticky kultivujú v oblasti výtvarno-vizuálnej komunikácie.
Z formatívneho hľadiska sa v obsahu do popredia dostáva rozvoj citlivosti, výtvarné vnímanie, videnie a myslenie, estetický zážitok, aktivita a tvorivý proces.
Žiaci prímy, sekundy, tercie a kvarty sa zapájajú do rôznych výtvarných súťaží ako je každoročne Európa v škole, Požiarnici očami detí a do viacerých súťaží organizovaných mestom Pezinok.

Mgr. Jana Kuttnerová