Slovenský jazyk a literatúra

Slovenský jazyk a literatúra má naozaj výnimočné postavenie medzi vyučovacími predmetmi. Veď je to naša materinská reč a každý Slovák by ju mal dokonale ovládať slovom i písmom. I básnik nám radí:

"Nadovšetko milujem rodný jazyk,
svoju reč.
Je zamat
a je meč.
Nevhodný dotyk, nech ju nepokazí."

Slovenský jazyk a literatúra je povinný maturitný predmet pre všetky končiace ročníky. Cieľom predmetu je zvládnuť spisovné vyjadrovanie v ústnom aj písomnom prejave, spoznať literárne diela slovenských a svetových autorov. Naši absolventi tak nadobúdajú zručnosť v používaní slovenčiny v praktickom živote i prehľad o slovenskom a svetovom literárnom dedičstve. Z týchto dôvodov sa v maturitných ročníkov zvyšuje časová dotácia formou seminárov a literárnych krúžkov.
Aktivita študentov sa podporuje v podobe súťaží v prednese poézie a prózy. Naši žiaci sa zúčastňujú na prestížnej celoslovenskej súťaži Hviezdoslavov Kubín, na ktorej sa uplatňujú tí najlepší (Veronika Galánková - 1. miesto). K recitačným súťažiam patria Beniakove Chynorany a Štúrova Modra. K významným podujatiam, na ktorých sa zúčastňujú žiaci i učitelia, patria návštevy divadelných predstavení (Radošinské naivné divadlo - december 2005, Malá scéna DPOH - február 2006, divadlo Astorka - máj 2006, DPOH - jún 2006).
Stretnutia s literárnymi autormi sú vítanou príležitosťou pre bezprostredné spoznávanie zázemia a okolností pri vzniku súčasných literárnych diel. Žiaci gymnázia pravidelne navštevujú literárne múzeá. K navýznamnejším patrí každoročná návšteva Matice slovenskej a Národného cintorína v Martine, Múzea Ľudovíta Štúra v Modre, Múzea Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom, Múzea Jána Hollého na Dobrej Vode. K pravidelným aktivitám patrí aj vlastivedno literárny pochod Po stopách Ľudovíta Štúra z Modry do Jabloňového.
Mnohí absolventi nášho gymnázia sú úspešnými hercami, novinármi, režisérmi, dramaturgami, literátmi a učiteľmi slovenského jazyka a literatúry.