Nemecký jazyk

Nemecký jazyk patrí medzi tie cudzie jazyky, ktoré sa v našom gymnáziu vyučujú od jeho založenia a po anglickom jazyku sa v súčasnosti – napriek dosť zložitej gramatike, slabému zastúpeniu v textoch piesní populárnej hudby a nulovej používanosti v oblasti informatiky – teší druhému miestu v počte žiakov venujúcich sa práve tomuto cudziemu jazyku.
Vývoj výuky v našom predmete je za posledné obdobie totožný so smermi a tendenciami vo výuke cudzích jazykov vo všeobecnosti. Vďaka podpore Rady rodičov a vedenia školy máme k dispozícii metodicky veľmi dobre prepracované učebnice a učebné podmienky, ktoré umožňujú rovnomerne rozvíjať všetky jazykové zručnosti a schopnosti žiakov. Využívame aj možnosti ďalšieho vzdelávania sa pedagógov, či už v rámci školení poriadaných metodickým centrom, kde pôsobia zahraniční lektori, alebo i priamo účasťou na študijných pobytoch v nemecky hovoriacich krajinách. To nám umožňuje ostať na „pulze doby“ a priblížiť našim žiakom nemecký jazyk v jeho najaktuálnejšej podobe. Aby sa študenti jazyk nielen naučili, ale si i vyskúšali „let na stále silnejších krídelkách nemčiny,“ organizujeme pre nich jazykové súťaže, pripravujeme ich na jednotlivé kolá olympiád v nemeckom jazyku, ale hlavne využívame našu asi jedinú výhodu – geografickú blízkosť Rakúska. Podarilo sa nám nadviazať partnerské kontakty s Gymnáziom vo Wiener Neustadte, ktoré už roky úspešne rozvíjame, organizujeme rôzne poznávacie exkurzie do Rakúska.
A keď všetko „štimuje“ – to znamená, že sa na správnom mieste a v správnom čase stretnú nadaný žiak, ktorý má záujem rozvíjať sa a podnecujúci učiteľ, zažijeme to, čomu hovorím „nemčinárske nebíčko na Zemi.“ Vtedy napríklad získa žiak umiestnenie v celoslovenskom kole olympiády v nemeckom jazyku, alebo sa rozhodne študovať nemecký jazyk a štúdium úspešne dokončí. Ale k spokojnosti nám stačí, keď naši maturanti uspejú na prijímacích pohovoroch na vysoké školy. Vtedy vieme, že sa nám podarilo odviesť dobrú prácu.

Ing. Dana Jasenková