Matematika

Matematika je profilovým predmetom pri prijímacích skúškach na gymnáziu i mnohých vysokých škôl. Z toho dôvodu matematici každoročne pripravujú okruhy tém na prijímacie skúšky na 4 - ročné štúdium a po vzniku 8 - ročného gymnázia i tohto štúdia. Každoročne pripravujú maturantov na úspešné zvládnutie maturitných skúšok i prijímacích pohovorov na vysoké školy.
Hodinová dotácia tohto predmetu sa za posledných 10 rokov podstatne znížila, nároky na študentov však zostávajú rovnaké, ba dokonca s predstavou nového spôsobu maturitných skúšok sa budú stupňovať. Do roku 1990 boli zavedené v mnohých triedach nepovinné alebo voliteľné predmety - cvičenia z matematiky, čo v súčasnej dobe nie je z finančných dôvodov možné. Vysoké počty žiakov v triede a zrušenie aj jednej hodiny práce s delenou triedou, znemožňuje individuálnu prácu s jednotlivými študentmi. Napriek tomu sa však vyučujúci neustále snažia o vyhľadávanie talentov a zapájajú sa do najrôznejších súťaží.
V šk.r.2005/2006 na konci 2.polroka neprospeli z matematiky 3 žiaci z kvinty, prvého ročníka a sexty.
Z matematiky maturovalo celkovo 90 študentov (67 - B úroveň + 23 - A úroveň) Úspešnosť školy z externej časti úroveň B - 57,3 %, percentil 48 %; úroveň A - 81,3%, percentil 57 %; v písomnej časti internej Časti bola úspešnosť školy 54,3%. Lepšie výsledky v písomných častiach dosiahli študenti 4. ročníkov ako oktáv. Percentuálny predpoklad v externej časti nedosiahlo 5 žiakov v úrovni B a jeden žiak v úrovni A. Písomnú časť internej časti nezvládli štyria žiaci. Všetci spomínaní žiaci boli z oktáv. Nedostatok v praktických úlohách kompenzovali usilovnosťou a teoretickými vedomosťami pri ústnych maturitných skúškach, takže nakoniec všetci žiaci zmaturovali s celkovým priemerom 1,46.

Hlavnou matematickou súťažou zostáva Matematická olympiáda ( MO ) pre všetky vekové kategórie od prímy po maturitné ročníky. Súťaž pozostáva z domácej časti, školskej časti a nižšie kategórie končia v okresnom kole, vyššie pokračujú krajským kolom a maturitné a predmaturitné ročníky končia celoštátnym kolom. Vzhľadom na odlišné štátno-právne usporiadanie do r. 1990 sa nekonali okresné časti súťaže, a teda úspešnosť v krajských kolách bola veľmi cennou trofejou. Ďalšou súťažou je Pytagoríáda pre nižšie ročníky, ktorá má školskú, okresnú aj celoštátnu časť. Táto súťaž je založená na inom princípe ako MO - ide o rýchlosť a zručnosť v rátaní. Matematický korešpondenčný seminár ( MAKS ) s celoštátnou pôsobnosťou je prípravou študentov na nový spôsob výuky matematiky. Naši študenti sú v tejto súťaži veľmi úspešní. Matematický klokan je súťaž medzinárodná, ktorá prebieha formou testov vo všetkých vekových kategóriách v jeden určený deň súčasne vo všetkých zapojených kategóriách. Naši študenti sa v počte okolo 90 000 študentov Slovenska ešte nestratili.

Šk.r.2005/2006

MAtematickýKorešpodenčnýSeminár - súťaž s celoslovenskou pôsobnosťou
Počet zapojených žiakov: 22
Najúspešnejší žiaci:
Andelová, Spišiaková- 8.B - 1. miesto v kraji
Akantisová, Izakovičová - sekunda - 4. miesto v kraji
Moravčíková - 8.A - 3. miesto v kraji

Matematický klokan - súťaž s celoslovenskou pôsobnosťou, medzinárodného charakteru
Počet zapojených žiakov:23
Najúspešnejší žiaci:
Marek Bušo - sekunda- percentil 95,6 %
Jozef Bartkovský - tercia - percentil 95,2%