Hudobná výchova

Predmet Hudobná výchova (ďalej len HUV) sa na našom gymnáziu vyučuje v prvých štyroch ročníkoch reálneho gymnázia - v príme, sekunde, tercii a kvarte. Obsah učiva HUV sa zhoduje s obsahom učiva na základných školách. V kvarte je učivo 8. a 9. ročníka zhustené do jedného ročníka.
V príme je obsah učiva zameraný hlavne na opakovanie teoretických znalostí z predchádzajúcich ročníkov, dopĺňaný novými vedomosťami. Popri týchto aktivitách sa žiaci na hodinách venujú hlavne spevu s jednoduchým rytmickým doprovodom (paličky, tamburína, triangel). Repertoár tvoria ľudové a populárne piesne, ktoré žiaci s obľubou a radosťou za doprovodu gitary spievajú.
V sekunde je učivo zamerané na poznávanie hudby. Žiaci sa učia, z čoho sa hudba skladá (hudobno-vyjadrovacie prostriedky), aké hudobné formy využíva a s akými inými druhmi umenia sa spája. Na zoznámenie sa s touto hudobnou problematikou využívame na hodinách vhodné hudobné ukážky. Popri týchto činnostiach kladieme opäť veľký dôraz na spev.
Učivo v tercii je tématicky zamerané hlavne na poznávanie hudby z historickej stránky-vývoj hudby od prvopočiatkov až po hudobný romantizmus. Žiaci sa zoznamujú s históriou hudby, s jej tvorcami a ich dielami prostredníctvom hudobných ukážok, ktoré sú súčasťou vyučovania v rámci počúvania hudby. Hodiny sú opäť dopĺňané spevom ľudových a populárnych piesní za doprovodu gitary.
V kvarte pokračujeme vývojom hudby od romatizmu až po súčasnosť. Učivo je rozdelené do dvoch častí, kde sa žiaci zoznamujú nie len s vývojom vážnej hudby, ale v druhom polroku postupne prechádzajú na učivo 9. ročníka, ktoré je zamerané na vývoj populárnej hudby všeobecne. Žiaci sa opäť zoznamujú s hudobnými prúdmi, ktoré ovplyvnili vývoj populárnej hudby od prvej polovice 20. storočia až po súčasnosť.
Neodmysliteľnou súčasťou vyučovacích hodín sú opäť hudobné ukážky, filmy a samozrejme spev na hodinách.
Popri aktivitách na hodinách HUV sa žiaci pravideľne zúčastňujú výchovných koncertov a príležitostných aktuálnych podujatí, týkajúcich sa hudobného života. Atmosféra na hodinách HUV je vďaka spevu radostná a tvorivá, čo je popri osvojovaní si teoretických vedomostí z oblasti hudby jedným z hlavných cieľov práce na hodinách HUV na našej škole.

Vypracovala dňa 6.7.2006 Mgr.Anna Ulrichová