História školy

V roku 2003 si naše gymnázium pripomína dvojnásobné jubileum: 250 rokov od založenia prvej strednej školy v Pezinku - jezuitského gymnázia a 50 rokov od svojho založenia, ešte pod názvom Jedenásťročná stredná škola. A tak pár slov z histórie…

Prvá stredná škola v Pezinku: Gymnázium 1753- 1778

V novembri 1753 začala svoju činnosť prvá stredná škola v Pezinku - jezuitské gymnázium, založené misijným domom Spoločnosti Ježišovej.
Sídlilo priamo v misijnom dome, v budove bývalej fary, na mieste dnešného mestského úradu. Gymnázium bolo štvortriedne - malo dve nižšie a dve vyššie triedy. Ročne ho navštevovalo 120 - 130 študentov. Pretože v misijnom dome nebolo dosť miesta, už v roku 1754 bola postavená nová budova na susednom pozemku, slúžiaca najmä ako internát s možnosťou ubytovania až 100 študentov.
Gymnázium bolo organizované podľa jezuitského systému, v nižších triedach sa učili základy gramatiky, kde žiaci čítali z latinských textov. Veľkú pozornosť venovali dejinám, vo vyšších ročníkoch preberali dôkladne celý dejepis.
Zrušenie misijného domu Spoločnosti Ježišovej v Pezinku v roku 1773 bolo tvrdým úderom pre gymnázium, neznamenalo však jeho koniec. V novembri 1776 znova začalo svoju činnosť ako nižšie kráľovské gymnázium. V tejto podobe pôsobilo do roku 1778, kedy bolo definitívne zrušené.

Budova prvého pezinského gymnázia na námestí v Pezinku   Budova prvého pezinského gymnázia na námestí v Pezinku

Jedenásťročná stredná škola - 1953

Po zániku prvého pezinského gymnázia v roku 1778 získal Pezinok úplnú strednú školu až v roku 1953. Jedenásťročná stredná škola sídlila v budove bývalej meštianskej školy na Seneckej ulici. Jej prvým riaditeľom sa stal pán Ján Majling, ktorého od školského roka 1957/ 58 vystriedala pani Marta Fraňová.
V roku 1953 mala škola 15 tried s 568 žiakmi. Jej najväčším problémom boli priestory, preto sa vyučovalo na dve smeny. Hrozba vyučovania až na tri smeny mala vplyv na realizáciu stavebného projektu novej 23 triednej panelovej školy na Fándlyho ulici, ktorej základný kameň položili v novembri 1957. Do novej budovy sa škola presťahovala v októbri 1959.

Budova prvého pezinského gymnázia na námestí v Pezinku   Pôvodná budova meštianskej školy na Seneckej ulici, kde gymnázium v prvých rokoch svojej existencie sídlilo

Stredná všeobecnovzdelávacia škola - 1963

V roku 1961 došlo k reorganizácii školstva. V dôsledku toho sa v školskom roku 1963/ 64 Jedenásťročná stredná škola rozčlenila na dve samostatné inštitúcie, Základnú deväťročnú školu pod vedením Okresného národného výboru a Strednú všeobecnovzdelávaciu školu, vedenú Západoslovenským krajským národným výborom. Problém spôsoboval fakt, že obidve školy sídlili v tej istej budove a zo začiatku pôsobili pod spoločným riaditeľstvom.
Vytvoril sa veľký kolos, ktorý bolo ťažké riadiť. Nakoniec sa Stredná všeobecnovzdelávacia škola od školského roka 1965/ 66 úplne osamostatnila. Vo funkcii jej riaditeľky naďalej pôsobila pani Marta Fraňová.
SVŠ mala v tomto školskom roku 8 tried s 224 žiakmi. V budove na Fándlyho ulici mala k dispozícii 10 učební a kabinety na prvom poschodí a učebňu a kabinet chémie na prízemí. Materiálne a najmä priestorové vybavenie školy sa s pribúdajúcim počtom žiakov stále zvyšovalo, najmä vybavenie učební, kabinetov a knižnice. V školskom roku 1968/ 69 bola postavená aj nová telocvičňa. Počet žiakov v školských rokoch 1965/ 66 až 1970/ 71 sa pohyboval v rozmedzí 240 až 300, boli rozdelení v 9 niekedy 10 triedach. Počet absolventov v jednotlivých ročníkov sa pohyboval medzi 60 a 70- timi.
Od školského roka 1970/ 71 prevzala funkciu riaditeľky, teraz už Strednej všeobecnovzdelávacej školy, pani Eva Slováková.

Budova prvého pezinského gymnázia na námestí v Pezinku   Budova školy na Fándlyho ulici

Gymnázium - 1973

V školských rokoch 1968/ 69 až 1972/ 73 sa Stredná všeobecnovzdelávacia škola postupne zmenila na gymnázium.
Budova panelovej školy na Fándlyho ulici začala byť v 80-tych rokoch nedostačujúca, keďže tu naďalej pôsobila aj základná škola. Vyriešilo sa to tak, že po postavení dvoch nových budov pre základné školy, uvoľnili sa priestory na Seneckej ulici, kam sa gymnázium znova presťahovalo od 1. septembra 1986, kde pôsobí dodnes.
Vo funkcii riaditeľky pani Slovákovú v školskom roku 1990/ 91 vystriedal PhDr. Jozef Mruškovič a od roku 1994 v tejto funkcii pôsobí RNDr. Alžbeta Vodová.

Budova prvého pezinského gymnázia na námestí v Pezinku   Súčasná budova gymnázia