Francúzsky jazyk

Medzi voliteľné predmety na našej škole v systéme výučby jazykov patrí aj francúzsky jazyk.
Študenti začínajú s výučbou od prvého ročníka štvorročného štúdia alebo od tercie osemročného štúdia s dotáciou troch hodín týždenne. Nižšie ročníky pracujú s učebnicou En fancais, určenou pre začiatočníkov a vyššie s náročnejšou učebnicou Espaces. K učebniciam sú na škole k dispozícii audio nahrávky, mapy, slovníky a iný textový materiál. Z finančných prostriedkov rady rodičov sa kupujú ďalšie odborné publikácie z gramatiky, konverzácie a francúzskej literatúry.
Samotná výučba francúzskeho jazyka prebieha od školského roka 2001/2002 novým systémom tak, aby boli študenti pripravení, ak si tento nový jazyk zvolia, zvládnuť náročnú maturitnú skúšku podľa nových kritérií. Výučba predmetu prebieha paralelne v troch oblastiach. Prvá je osvojenie základnej slovnej zásoby k jednotlivým konverzačným témam v nadväznosti na texty učebnice a v korešpondencii s témami maturitných skúšok. Ovládanie slovnej zásoby si potom študenti preverujú alebo vypracovaním projektu alebo formou iného písomného prejavu – opis, reportáž, rozhovor, preklad jednoduchého textu. Druhá oblasť je zvládnutie základných gramatických javov, kde vyučujúci takisto ako pri prvej dopĺňajú texty učebnice vlastnými kontrolnými textami. Tretia oblasť je motivačná – oboznámenie s francúzskym prostredím, krajinou, zvykmi, históriou, osobnosťami a vo vyšších ročníkoch aj literatúrou.
Do konca prvého ročníka pri tejto hodinovej dotácii získajú študenti prehľad o francúzskom jazyku ako takom a o spôsobe života v krajinách, kde je francúzština úradným jazykom. Úroveň ich vedomostí dovoľuje na konci prvého ročníka hovoriť na hodine iba po francúzsky, a to aj v prípade, ak boli na začiatku roka úplní začiatočníci.
Veľmi významnú úlohu pri motivácii študentov k štúdiu jazyka zohrávajú zájazdy do krajín, kde sa daným jazykom hovorí.
S pribúdajúcimi vedomosťami a konverzačnými zručnosťami sa študenti zúčastňujú krajského kola olympiády vo francúzskom jazyku, ktorú každoročne organizuje gymnázium na Pankúchovej ulici v Bratislave.
Vyučovanie francúzskeho jazyka je na škole výrazne podporované ako vedením školy tak Radou rodičov, čo podporuje aj rast záujmu študentov o tento predmet.

PhDr. Eva Hyrossová