EUROSCOLA 2007 - Gymnázium Pezinok víťazom

Dňa 3. októbra 2006 vyhlásila Informačná kancelária Európskeho parlamentu súťaž v rámci programu EUROSCOLA. Súťaž je organizovaná každoročne Európskym parlamentom už od roku 1989, na Slovensku od roku 2005. Určená je stredným školám a jej cieľom je zvýšiť informovanosť mladých o Európskej únii. V tomto roku sa projektu prvý krát zúčastnili aj študenti pezinského gymnázia. Na vyhlásení výsledkov súťaže v Bratislave získali celkové prvenstvo z 56 zúčastnených škôl z celého Slovenska.
„Na zorganizovanie tejto súťaže sme vynaložili množstvo energie a času. Dozvedeli sme sa mnoho nového o fungovaní Európskeho parlamentu, školstva, štrukturálnych fondov a mnoho iného o EÚ“, povedala prváčka Lucia Kocandová, organizátorka podujatia. Adam Danišovič, študent a koordinátor projektu o príprave podujatia: „Pripravovali sme sa dlhší čas, okrem pozývania hostí, plánovania programu sme na škole robili aj dotazníkový prieskum o pohľade mládeže na Európsku úniu. Zároveň s diskusiami sme v deň akcie pripravili aj prezentácie jednotlivých členských štátov“. Študenti sa počas podujatia aktívne zapájali do diskusie v angličtine či slovenčine. „Určite sme nevedeli o litovskej mrkvovej káve, či iných zaujímavostiach“, myslí si tretiak Michal Lipták, jeden z organizátorov podujatia.
Pre riaditeľku gymnázia, RNDr. Alžbetu Vodovú, je prvé miesto veľký úspech. „Je to pre mňa veľmi dobrá správa, pretože si myslím, že u nás v škole je veľa múdrych a usilovných študentov. Víťazstvo je hlavne podiel študentov a pedagógov, ktorí im ochotne pomáhali“.
Cenou pre 9 najúspešnejších škôl Slovenska je návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu. „Príležitosť rokovať v Štrasburgu ako naozajstní europoslanci je pre nás veľmi potešujúca. S radosťou budeme diskutovať o rôznych aspektoch európskej problematiky“, dodala študentka Lucia Pátková, ktorá sa tak isto podieľala na príprave projektu.
Ako svojich hostí si gymnazisti pozvali švédskeho veľvyslanca Mikaela Westerlinda, slovenskú europoslankyňu Moniku Flašíkovú-Beňovú a projektovú manažérku Regionálnej rozvojovej agentúry Senec-Pezinok Evu Lovásikovú. S pánom Westerlindom gymnazisti diskutovali o mládeži v Európskej únii, s pani Flašíkovou-Beňovou o postavení Slovenska v Európskej únii. Slečna Eva Lovásiková študentom priblížila fungovanie Domu slovenských regiónov v Bruseli a opísala Štrukturálne fondy. A čo na záver? Pedagógovia a 30 študentov sa tešia na návštevu Štrasburgu.

Adam Danišovič,
koordinátor projektu