Družobné kontakty školy

Adresa „Bundesgymnasium, Zehnergasse 15, Wiener Neustadt, Rakúsko“ nie je v Pezinku neznáma. U mnohých študentov, absolventov, ich rodičov i učiteľov našej školy vyvolá iste veľa asociácií a milých spomienok. Dvanásť rokov trvania partnerstva poskytlo veľa možností nadviazať osobné kontakty a dokonca i priateľstvá medzi žiakmi i pedagógmi oboch škôl a ich rodinami.
Ale pekne po poriadku. Všetko sa začalo po otvorení hraníc v roku 1990 na jednej z exkurzií organizovaných pre učiteľov nemeckého jazyka na školy v susednom Rakúsku. Doba vtedy ponúkala nové možnosti, a tak sme sa i my snažili nájsť pre našich žiakov príležitosti, aby si vedomosti získané v škole overili a upevnili v praxi. Vtedy Mgr. Natália Adámková, vyučujúca nemeckého jazyka na našej škole, odlovila Dr. Bruna Stachela, riaditeľa Gymnázia vo Wiener Neustadte, 40-tisícovom meste ležiacom 50 kilometrov južne od Viedne, a tak bol položený základný kameň partnerstva medzi našimi gymnáziami.
V osobe pána riaditeľa Stachela sme našli človeka, ktorý venoval veľa svojej energie a tvorivého potenciálu do vybudovania partnerských vzťahov. Veľmi mu záležalo na obnovení vzťahov s výbornými susedmi Rakúska a na zjednotení Európy, čo je – podľa jeho slov – možné len vtedy, keď sa zblížia konkrétni ľudia, keď navzájom spoznajú svoje zvyky, kultúru, keď sa odbúrajú predsudky. Vďaka nemu, vďaka podpore vedenia našej školy a Rady rodičov, vďaka iniciatíve a organizačnému nasadeniu kolegov - pedagógov, vďaka spolupráci rodičov na oboch stranách, ktorí ochotne prijali študentov do svojich rodín a vďaka záujmu samotných študentov sa opakovane uskutočňujú týždňové študijné pobyty našich maturantov v Rakúsku, viacdňové výmenné študijno-poznávacie pobyty, jednodňové exkurzie. Spoločne sme navštívili Trnavu, Bratislavu, Viedeň, Eisenstadt, Graz a samozrejme Pezinok a Wiener Neustadt a ich okolie. Vypracovali sme spoločné projekty, ktoré boli prezentované v oboch mestách – naposledy to bol projekt o vinohradníctve v okolí mesta Pezinok a Wiener Neustadt. Žiaci z Rakúska majú nezabudnuteľné spomienky na splavovanie Malého Dunaja a Hrona, na hrebeňovky v Nízkych Tatrách, na zápasy vo volejbale a basketbale. Naši žiaci by určite opäť radi absolvovali podobné kurzy, ako bol ten dvojtýždňový vo webdesigne na jeseň 2002, alebo študijno-poznávacie pobyty, podobné ako bola napríklad návšteva mesta Graz.
Gabriele Matzner-Holzer, rakúska diplomatka, ktorá v rokoch 1997-2001 zastupovala svoju krajinu na Slovensku, uvádza v predslove ku svojej knihe „Neznáme Slovensko,“ že podľa výskumu verejnej mienky sa nula percent Rakúšanov domnieva, že ich so Slovenskom a Slovákmi spája vnútorná spriaznenosť. Myslí si však, že spätosť tu jestvuje. Historická, hospodárska a kultúrna. Aj vnútorná spriaznenosť, hoci je zatiaľ neuvedomená.
Pohľad na roky nášho partnerstva s Gymnáziom vo Wiener Neustadte ma napĺňa radosťou a hrdosťou na to, čo sa nám spoločne podarilo dosiahnuť a dúfam, že je aspoň malým príspevkom k tomu, aby sme si našu vnútornú spriaznenosť uvedomili.

Ing. Dana Jasenková