Dejepis

Dejepis je spolu s náukou o spoločnosti nosným predmetom humanitného zamerania. Jeho obsahom je nielen poskytnúť faktografické vedomosti zo svetových a národných dejín, ale v súčasnosti sa pri výučbe kladie veľký dôraz na zvyšovanie schopností a zručností študentov, čím sa myslí schopnosť samostatne a logicky vyvodzovať príčiny a dôsledky historických javov, porovnávať a analyzovať historické pramene a predovšetkým vedieť jasne a výstižne formulovať svoj vlastný názor na historické skutočnosti.
Význam a dôležitosť dejepisu stúpa spolu s rastúcim záujmom študentov o vysoké školy tohto smeru, predovšetkým o filozofické a právnické fakulty. Nároky na prijímacie skúšky na tieto fakulty sa z roka na rok zvyšujú, preto je práve výučba dejepisu stále náročnejšia.
Základný kurz z dejín absolvujú naši žiaci na nižšom stupni osemročného gymnázia, teda od prímy po kvartu. Vyššie ročníky osemročného a štvorročné štúdium je zamerané na prehlbovanie vedomostí zo základného kurzu, pričom postupujeme spôsobom rozvíjania schopností a zručností študentov a ich samostatného myslenia. S tým súvisí aj príprava na tzv. maturitu po novom.
Veľkou výhodou nášho gymnázia je, že študenti sú zapojení do tzv. alternatívneho štúdia, keď prehĺbený kurz dejín absolvujú v priebehu troch rokov a štvrtý ročník je venovaný už len príprave na maturitnú skúšku a prijímacie skúšky na seminároch, kde majú možnosť výberu až 5 hodín dejepisu za týždeň.
Jedným zo spôsobov zvyšovania motivácie študentov je ich zapájanie do rozličných súťaží a mimoškolských aktivít. V dejepise sa naši študenti už tradične zapájajú do niekoľkých súťaží, organizovaných alebo na úrovni mesta Pezinok alebo na úrovni kraja alebo už v súčasnosti s celoslovenským záberom. V minulých rokoch bola obľúbená najmä súťaž „Poznaj svoje mesto“, ktorú organizovala Malokarpatská knižnica v Pezinku a žiak Adam Danišovič v nej v školskom roku 2000/2001 získal druhé miesto. K súťažiam na úrovni okresu patrila súťaž Skryté pramene Slovenska, ktorú organizovalo Centrum voľného času. Vo vyšších ročníkoch sa naši študenti zapojili do projektu s celoslovenskou pôsobnosťou Poznávaj svoju minulosť.
Najnáročnejšou, ale pre našich študentov aj najpríťažlivejšou, je súťaž v Stredoškolskej odbornej činnosti, ktorá má na našej škole dlhoročnú tradíciu. Študenti sa jej zúčastňujú so svojimi prácami zo slovenských aj svetových dejín podľa vlastného výberu a môžeme povedať, že už tradične dosahujú na krajských kolách veľmi dobré výsledky.
Neoddeliteľnou súčasťou výuky dejepisu je organizovanie prednášok a exkurzií. Prednášok je v priebehu školského roka niekoľko, a to buď z dejín Pezinka, spojené s návštevou Malokarpatského múzea alebo z dejín Bratislavy, spojené s návštevou mestského múzea v Bratislave. Kabinet dejepisu organizuje každoročne exkurziu do Historického múzea do Viedne a veľmi úspešné sú aj zahraničné zájazdy (napr. do Francúzska, Prahy, krajín Beneluxu). Zájazdy boli všetky poznávacie, zamerané na historické pamiatky navštívených krajín.
Súčasťou výučby dejepisu je práca s historickými prameňmi, a to nielen písomnými, ale aj trojrozmernými. Pri príležitosti Dňa narcisov preto spájame príjemné s užitočným a študenti kvarty pripravujú výstavu starožitností z rodinných zbierok pod názvom Staré zlaté časy. Jej cieľom je v prvom rade prispieť na pomoc deťom s onkologickými chorobami, ale má aj druhotný význam v tom, aby sa študenti oboznámili s historicky cennými predmetmi, vedeli ich roztriediť podľa materiálu a prípadne aj chronologicky zaradiť.
Myslíme si, že aj vďaka týmto dosiahnutým výsledkom záujem študentov o humanitné predmety každoročne stúpa, čo zodpovedá celkovému trendu v našej spoločnosti.

PhDr. Eva Hyrossová