Chémia

Cieľom vyučovania chémie v osemročnom aj v štvorročnom štúdiu je poskytnúť žiakom teoretické a čiastočne aj praktické základy všeobecnej, anorganickej a organickej chémie spolu so základmi biochémie a analytickej chémie. V štvorročnom štúdiu žiaci prvého až tretieho ročníka študujú podľa alternatívneho plánu, ktorý im v štvrtom ročníku umožňuje študovať tento predmet v rozšírených hodinových dotáciách. Študenti osemročného štúdia v septime a oktáve a študenti štvorročného štúdia v treťom a v štvrtom ročníku si môžu zvoliť seminár z chémie, ktorý je zameraný na prípravu na maturitnú skúšku, ale súčasne rozširuje a prehlbuje učivo.
Práca s delenou triedou na laboratórnych cvičeniach sa realizuje v chemickom laboratóriu, kde si žiaci rozvíjajú nielen technickú zručnosť, ale aj schopnosti uplatniť vedomosti v praxi. Žiaci si na delených hodinách rozvíjajú logické myslenie a samostatnosť aj pri používaní programov z chémie a internetu v počítačových triedach, využívať chemickú literatúru, modelové stavebnice a semimikroaparatúry.
Každoročne sa pre žiakov organizujú prednášky, exkurzie a semináre z oblasti enviromentálnej výchovy, ochrany a tvorby životného prostredia, kozmetickej chémie, dodržiavania pitného režimu, protidrogovej výchovy a zdravého životného štýlu.
Študenti navštevujú Výskumný ústav liečiv v Modre, múzeum minerálov v Bratislave, čistiareň odpadových vôd Istrochem v Bratislave, skládku komunálnych odpadov v Trnave, dotrieďovaciu linku komunálneho odpadu vo firme Petmas v Pezinku, Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v rámci „Dňa otvorených dverí“.
Sledujú monitory oxidov dusíka a síry v Bratislave a v Trnave. Medzinárodná spolupráca s družobnou strednou školou Wiener Neustadt v Rakúsku a našimi študentami má už dlhoročnú tradíciu.
Snažíme sa podchytiť talentovaných žiakov ich zapájaním do olympiád, korenšpodenčného seminára z chémie a študentskej odbornej činnosti. O tom, že sa nám to darí, svedčia úspechy počas štúdia na vysokých školách prírodovedného aj humanitného zamerania v Bratislave, Košiciach, ale aj v zahraničí v Brne, v Plzni a Prahe.

Budova prvého pezinského gymnázia na námestí v Pezinku   Hodina chémie v chemickom laboratóriu