Biológia

Vyučovací predmet biológia prešiel podobne ako ostatné predmety rôznymi zmenami v učebných osnovách. V záujme tohto cieľa je učivo usporiadané pútavo a zaujímavo. Biologický objekt rastlinný, živočíšny a človek je prezentovaný komplexne od bunkovej úrovne cez anatomicko-morfologickú charakteristiku, fylogenézu a systém, po fyziologické procesy, genetické zákonitosti, humánnu genetiku, ekologicko-enviromentálne väzby a vývojové vzťahy.
Informácie v humánnej medicíne a ekológii podliehajú času, menia sa rýchlo, a preto dnes vo vyučovaní sa využívajú doplňujúce materiály – videokazety, encyklopédie, náučné CD, internet.
Študenti sa zúčastňujú počas hodín biológie rôznych náučných exkurzií napr. do Výskumného ústavu vodného hospodárstva, Slovenského národného múzea v Bratislave.
Hodiny biológie a ekológie. laboratórnych prác a semináre sú otvorené pre diskusiu, referáty a rôzne projekty zamerané na naliehavosť riešenia praktických problémov. Poznatky získané na hodinách si overujú v praxi návštevou triedičky Petmas Pezinok, umelého ekosystému v Budapešti, botanickej záhrady, akciou „Za čistotu mesta Pezinok“ a spolu s inými školami zberom plastových fliaš.
Okrem poznatkov a vedomostí realizujeme v biológii rozvíjanie samostatnosti, tvorivej práce v oblasti logického myslenia a experimentálnych činností.
Za dlhodobé obdobie nášho gymnázia, biológia ako jeden z prírodovedných predmetov bola a je predpokladom pre úspešné zvládnutie štúdia na vysokej škole. Z biológie na internej časti úrovne A, B absolvovalo maturitnú skúšku 26 študentov, priemerná známka bola 1,6.
Žiaci si upevňujú kladný vzťah a úctu k živej prírode, zdravotné, ekologické a hygienické hľadiská, postoj k človeku vôbec. Riešením programu pre dievčatá „S Tebou o Tebe“ je realizovaná výchova o manželstve a rodičovstve v somatologickej časti biológie.
Študenti našej školy každoročne spolupracujú s mestom Pezinok, Ligou proti rakovine, Úniou žien, podieľajú sa na organizovaní Dňa narcisov, s Úniou nevidiacich na podujatí Biela pastelka, ďalej sa zúčastňujeme na podujatiach Ďeň jabĺk, Zbierka pre Červený kríž – darcovstvo krvi (študenti tretích a štvrtých ročníkov, maturitných ročníkov – 15 darcov krvi). S Ligou za duševné zdravie sme spolupracovali na Dni nezábudiek, „Modrý gombík“. Po viac rokov študenti vytvárali ekologický časopis Bystruška.
Na našom gymnáziu dominujú znaky zdravého životného štýlu. Okrem vlastnej práce na hodinách biológie sa študenti po dobu viac rokov zaujímajú aj o náročnú, ale príťažlivú prácu v rámci biologických olympiád.
V biologickej olympiáde sme zaznamenali pozoruhodné výsledky v histórii školy.
Medzi úspešných riešiteľov okresných, krajských i celoslovenských (celoštátnych) kôl patrili: Jozef Bakala, Juraj Ilavský, Martina Petrušková, Tomáš Backtuber, Lucia Kišová, Zuzana Uhlíková.
Na našej škole vyučujú v súčasnosti predmet biológia p. RNDr. Alžbeta Vodová, riaditeľka školy, PaeDr. Mária Levčíková, Mgr. Viera Klimeková a Mgr. Adriana Miškovská.
Všetci vyučujúci sú úplne odborne kvalifikovaní a neustále si dopĺňajú poznatky návštevou aktuálnych prednášok, seminárov organizovaných Metodickým centrom v Bratislave.

Budova prvého pezinského gymnázia na námestí v Pezinku   Hodina biológie v odbornej učebni