Anglický jazyk

„V dnešnej dobe nehovoria anglicky snáď už len ryby v akváriu.“ Tento citát odznel pred niekoľkými rokmi na rozlúčkovej slávnosti maturantov, a hoci v tom čase to bola len vtipná replika učiteľa snažiaceho sa motivovať svojich študentov k aktívnemu osvojovaniu si cudzieho jazyka, potvrdzuje to, čo si my, učitelia anglického jazyka stále viac uvedomujeme – náš predmet zaznamenal od roku 1989 naozajstný „boom.“ Dovtedy bol jedným z voliteľných cudzích jazykov a hoci mu možno doba nebola priaznivo naklonená, prácu p. R. Krasulu vždy sprevádzal živý záujem žiakov o tento predmet.
Zmena je život, a my, angličtinári, naozaj žijeme rýchlo a naplno. Deväťdesiate roky boli rokmi nových možností a my sme sa snažili ich čo najviac využiť. S veľkým nadšením sme privítali novú sadu učebníc možno už len kvôli tomu, že zabezpečovali tak veľmi chýbajúci kontakt so živým anglickým jazykom. Ani dnes sa našim učiteľom nedá vyčítať, že zamrzli v čase. Nové alebo obnovené učebnice, stále lepšie a náročnejšie, sú základnou výbavou našich učiteľov. V tomto máme porozumenie vedenia školy a podporu Rady rodičov a občianskeho združenia Mladí gymnazisti. Naši študenti sú čoraz lepší a hlavne majú jazykové skúsenosti, ktoré nadobudli v anglicky hovoriacich krajinách. Na každého z nás to kladie vysoké nároky. Modernizácia vyučovacieho procesu a zdokonaľovanie metód si vyžadujú nielen náš čas, energiu a vedomosti, ale hlavne vybavenie novými pomôckami, slovníkmi, časopismi, videom a rôznymi audiovizuálnymi pomôckami, ktoré sú už dnes samozrejmosťou. Naša knižnica sa rozrástla aj o tituly, ktoré sme získali za spoluprácu s vydavateľstvami pri organizovaní každoročných predajných výstav.
Naši študenti mali možnosť kontaktovať sa s lektormi anglického jazyka na hodinách aj mimo vyučovacieho času. Lektorky zo Spojených štátov amerických boli pre nás oživením a prínosom. Ich entuziazmus nás povzbudzoval a vzájomné poznanie obohacovalo.
Žiaci našej školy neraz dokázali, že sa vedia presadiť v konkurenčnom prostredí a obstoja aj v povolaniach, ktoré si vyžadujú vysoké jazykové znalosti. Už niekoľko rokov organizujeme okresné kolo olympiády v anglickom jazyku. Každý rok máme zastúpenie v niektorej kategórii v krajskom kole. Veľkým zadosťučinením bolo víťazstvo vtedajšej našej žiačky E. Koskovej v celoslovenskom kole.
Svet sa nám otvoril nielen obrazne. Naši žiaci študujú v zahraničí, ale aj s nami cestujú do Anglicka. Navštívili sme tam mnohé miesta, ktoré nás svojou nezabudnuteľnou atmosférou už niekoľkokrát prilákali späť a zaviedli aj do prostredia anglickej internátnej školy.
Veríme, že všetky zmeny povedú k lepšiemu, pretože vznikli ako reakcia na prirodzené potreby novej spoločnosti. Naši žiaci prichádzajú a odchádzajú – my zostávame, vždy o niečo vyčerpanejší, ale bohatší o to, čo v nás oni zanechali a o to, čo sme im na cestu do života mohli dať.

Mgr. Tatiana Čupková